What a wonderful day we had at the Bream Creek Show in 2017 - the weather was perfect - not a cloud in the sky, warm but with a light sea breeze to cool us all down (and get the flags flying) when it started to get hot. We all had a wonderful day, and are looking forward to 2018's extravaganza! 

Results in the Hall of Industries

The flags of the world competition was won by Rebecca Sevagan

The flags of the world competition was won by Rebecca Sevagan

Peter Bignell works his sand-sculpting magic

Peter Bignell works his sand-sculpting magic

Section A - Needlework

Highest Aggregate Points - Judy Berry

Best Exhibit - Margaret Crossley

Section B - Knitting & Crocheting

Highest Aggregate Points - Alecia Hawkes

Best Exhibit - Alecia Hawkes

Section C - Novelty Handcraft 

There was often a queue for this popular attraction

There was often a queue for this popular attraction

Highest Aggregate Points - Judy Berry

Best Exhibit - Judy Berry

Section D - Art and Craft 

Highest Aggregate Points - Tanya Kean

Best Exhibit - Patsy Mundy

Section E - Photography 

Highest Aggregate Points - Bronwyn Margetts

Best Exhibit - Dallas Stott

Section F - Alcoholic Beverages 

The pelican puppets enthralled the kids.

The pelican puppets enthralled the kids.

Highest Aggregate Points - Matt Dunbabin (Bangor)

Best Exhibit - Matt Dunbabin (Bangor)

Section G - Cookery 

Highest Aggregate Points - Helen Peters

Best Exhibit - Sebastian Mundy

Spaulding prize - Sue Kelly

Section H - All About Pumpkins 

Highest Aggregate Points - Carol Doddridge

One of the calves in the Bendigo Bank Animal Nursery

One of the calves in the Bendigo Bank Animal Nursery

Best Exhibit - Carol Doddridge

Section I - Home Industries 

Highest Aggregate Points - Helen Peters

Best Exhibit - Meahd Bradshaw

Section J - Flowers 

Highest Aggregate Points - Dawn Flower

With a fringe like this, this pony could have entered the show boy!

With a fringe like this, this pony could have entered the show boy!

Best Exhibit - Deb Hutcheon

Section K - Fruit and Nuts 

Highest Aggregate Points - Lionel Gyler

Best Exhibit - Lionel Gyler

Section L - Vegetables 

Highest Aggregate Points - Dawn Flower

Best Exhibit - Melissa Molloy

Section M - Junior Exhibitors 

Highest Aggregate Points - Up to 4 Years - Alinta Margetts

Highest Aggregate Points - 5 to 8 Years - Chloe Goodey

Highest Aggregate Points - 9 to 12 Years - Reuben Wherrett

Highest Aggregate Points - 13 to 16 Years - Charlie Potter

Cookery Encouragement Award - Junior - Louis Loney

Highest Aggregate Points in Hall of Industries - Helen Peters

Best Exhibit in the Hall of Industries - Judy Berry

Committee Challenge - Meahd Bradshaw

Results for the Outdoor Competitions

Section O - Heaviest Pumpkin (Previous Record - 422kg grown by Shane Newitt) 

Shane's heavy pumpkin this year!

Shane's heavy pumpkin this year!

Junior (under 16 Years) - Maceo Schneiders (52.5 kg)

Senior (16 and over) - Shane Newitt (424.5 kg) - New record

Section P - Heaviest Zucchini/Marrow - Gabrielle Balon (6kg)

Section Q - Scarecrow - Sebastian Mundy

Section R - Oyster Shucking 

Novice woman - Ellie Emmett

Novice man - Tim Braumandle

Section S - Wool 

Grand Champion Fleece - Gavin Featherstone

Most Commercially Valuable Fleece - Gavin Featherstone

Section T - Fodder and Pasture  

Irrigated Pasture - Stroud Dairies (Bignells)

Non-irrigated pasture - Derford (Gary Kingston)

Best Fodder Crop - Hazelwood (Sarah Downie)

Section U - Showgirl 

Baby up to 12 months - Maddison Clark

Tiny tot (1 to 2 years) - Marlee Vincent

2 to 4 years - Sophie McConnon

5 to 7 years - Lilly McConnon

8 to 12 years - Kobi Gray

13 to 16 years - Morgan Graham

17 years and over - Lucy Bain

Section U - Showboy 

Baby up to 12 months - Jack McConnon

Tiny tot (under 5 years) - Harrison Moon

6 to 10 years - Trey Hall

11 years and over - Levi Page

Name the Flags - Rebecca Sevagan

Pikelet Cook Off - Kate North